Prevence především

Činnost praktického lékaře by měla zahrnovat i značné procento preventivních vyšetření. Trváme na tom, aby každý náš pacient prošel vstupní prohlídkou.

Vstupní prohlídka zahrnuje:
  • prostudování dosavadní dokumentace (výpis ze zdravotní dokumentace obdržený od předchozího registrujícího praktického lékaře)
  • odběr anamnézy od pacienta a jeho fyzikální vyšetření (pohledem, pohmatem, poslechem)
Tato prohlídka u nás obvykle trvá 1 hodinu. Nelekejte se! Následující preventivní prohlídky už nám půjdou rychleji, ale na začátku je toho zkrátka víc.
 
Kromě výše uvedeného jsou obvykle třeba i odběry krve (většinou provádíme ještě před vlastní prohldíkou, abyste se pak dozvěděli vše najednou) a dle věku, pohlaví a ev. i dalších onemocnění, kterými trpíte nebo je z různých příčin větší pravděpodobnost, že byste jimi trpět mohli.
 
Mezi tato vyšetření patří např. :
  • EKG
  • Test okultního krvácení ze stolice atd.
  • RTG plic a další
Některá z těchto vyšetření provádíme v naší ordinaci a u některých je třeba odeslat pacienta na jiné pracoviště. V rámci vstupní a preventivní prohlídky provádíme i kontrolu a ev přeočkování tetanu, ev. i jiných onemocnění. Kromě tetanu, který máme vždy v ordinaci, je nutné očkovací látky objednávat. Pokud tedy máte zájem o jiná očkování, kontaktujte nás. Více v sekci OČKOVÁNÍ.
 
Více informací ohledně preventivních prohlídek můžete získat na webových stránkách Vaší zdravotní pojišťovny např. https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky nebo se zeptejte lékaře. Pokud jste k nám na vstupní prohlídku objednaní, vyplňte, prosím, dotazník pro nové pacienty, který jste obdrželi při registraci u sestřičky, ev. si jej sami stáhněte zde ( .DOC, .PDF ).
Vyplňte si ho v klidu doma, kde se k němu můžete několikrát vrátit, zeptat se rodičů, rozmyslet si to. Pacienti si v absolutní většině u lékaře nemohou náhle vybavit, kdy byli operováni, jakou chorobou trpěla maminka nebo jak se jmenují ty léky, co dostal od paní doktorky. Je to zcela normální a tento dotazník vyplněný doma nám umožňuje tyto situace minimalizovat a zpřesnit odebranou anamnézu. Někteří pacienti nám argumentují, že“ to přece všechno máme v těch papírech od doktorky“. Bohužel tomu tak není. Důvodů je celá řada. Někdy pacient lékařskou zprávu lékaři nedonese, někdy se prostě někam ztratí, někdy jí lékař do anamnéz nezaznamená. Ať je to jakkoli, myslíme si, že vyplnění jednoho dotazníku, který se týká Vašeho zdraví a nezabere u většiny pacientů více než 10 minut, není tak náročný požadavek a přitom může předejít nesrovnalostem, které mohou mít vliv ve svém důsledku i na Vaše zdraví a další léčbu.
 
Pacienti, kteří dlouhodobě užívají léky a chodí si opakovaně pro recepty k nám si o ně mohou požádat několika způsoby.
  • Můžete přijít osobně – v takovém případě upozorňujeme, že je velmi nevhodné, chodit v Po, St a Pá mezi 8-9. hodinou. Sestřička v tu dobu odebírá krev a má plné ruce práce. Tato hodina je také vyhrazena pro akutně nemocné pacienty. Vzhledem k výše uvedenému budete muset pravděpodobně déle čekat a zároveň se můžete od našich nemocných pacientů v čekárně nakazit. Proto doporučujeme zvolit jiný čas.
  • Můžete nám vhodit do schránky u hlavního vchodu pod schodištěm v budově lísteček, kam napíšete o jméno, rodné číslo a pojišťovnu, o přesný název léku, gramáž a dávkování o datum, kdy si pro recpet přijdete – dejte nám aspoň 1-2 dny čas
  • Můžete použí e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a do něho napsat stejné položky jako na lísteček do schránky Recept Vám připravíme a Vy si ho pak můžete kdykoli během ordinační doby vyzvednout. Výše uvedené platí, pokud léky užíváte dlouhodobě a nedošlo ke změně v dávkování nebo dokonce ke změně samotného léku. Pokud tomu tak je, pak je nutné, abyste se dostavili na kontrolu a ev. přinesli zprávu od lékaře, který Vám léčbu změnil. Je také třeba se alespoň 1x za ½ roku dostavit osobně k přeměření TK (pokud si jinak měříte TK doma) a 1x ročně k větší prohlídce, u diabetiků 1 x za 3 měsíce. Prosím, hlídejte si tyto intervaly, ev. se nás zeptejte, rády Vám postup vysvětlíme.
  • POZOR - Po telefonu žádosti o recept vyřizujeme v době 13-14 hod, v pátek do 13.30 hod. Děkujeme za pochopení.